Pogrzeb

Pogrzeb jest czynnością liturgiczną nawiązującą do religijności zmarłego i wyrazem wiary jego rodziny.

Co należy zrobić przed pogrzebem katolickim:

• O śmierci chrześcijanina należy powiadomić duszpasterza parafii, do której należał zmarły, aby odnotować ten fakt w parafialnej księdze zgonów oraz ustalić miejsce i termin liturgii pogrzebowej
  • akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego,
  • zaświadczenie o przyjęciu Sakramentu Chorych, Spowiedzi i Komunii Św. wydane przez duszpasterza lub kapelana szpitala
  • Miejsce i termin pogrzebu na cmentarzach zamiejscowych ustalają ich administratorzy.
  • Do liturgii pogrzebowej należy Msza św. pogrzebowa odprawiana w ramach pogrzebu.
  • W przypadku zmarłych, którzy mieszkali poza naszą parafią, konieczna jest pisemna zgoda na pogrzeb z parafii ostatniego miejsca zamieszkania osoby zmarłej.